niedziela, 19 marca 2017

Światowy Dzień Zespołu Downa - nasz drugi!

   Drodzy znajomi i nieznajomi!
Wielkimi krokami zbliża się upragniony pierwszy dzień wiosny - 21.03. W tym dniu jednak nie będziemy świętować tylko nadejścia Pani Wiosny, ale również - jak co roku od roku ;) - Światowy Dzień Zespołu Downa.
FB: World Down Syndrome Day 

Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Dlaczego? Żeby promować prawa osób z zD do uczestniczenia w życiu społecznym, do rehabilitacji i opieki zdrowotnej. Tradycją stało się już zakładanie skarpetek nie do pary - w różnych wesołych kolorach. Dlaczego? Bo w "naszym" zespole jest przecież jeden chromosom nie do pary ;)
W tym roku hasłem przewodnim jest Mój Głos, Moja Społeczność” – dać szansę ludziom z zespołem Downa mówić, być słyszanym i wpływowym na działania i politykę rządu, być w całości włączonym do społeczeństwa. 
Mam nadzieję, że te działania przyniosą kiedyś upragniony skutek. A tymczasem zgodnie z naszą "nową", jednoroczną tradycją we wtorek idę do pracy w dwóch różnych skarpetach :)
yesstyle.com

Ciocia Dorka ze Szwecji obiecała natomiast przesłać krótką foto-relację z tygodniowych zajęć pt. "Różni, ale tacy sami". Ponoć prawie każde przedszkole bierze dam udział w świętowaniu. Ten tydzień poświęcamy na mówienie o tym ze nie zależnie od tego jak wyglądasz, co lubisz, jak mówisz, jesteś wspaniały taki jaki jesteś. Czytamy książki dosyć niecodzienne, taka np. serię Piji Lindenbaum. Te książki sa bardzo fajne, bo często poruszają ważne tematy. Chłopaki mogą bawić sie lalkami i nie zostać wyśmiani? Np. rodzice po rozwodzie, dzieci niepełnosprawne, dzieci z związków homoseksualnych, biednych... Czytamy o konwencji praw dziecka, robimy skarpetki, śpiewamy. Malujemy autoportrety, mówimy o tym co mamy wspólne, a co odróżnia nas od innych. I powtarzamy ze jesteś wspaniały taki jaki jesteś! Ciągle :)
Na potwierdzenie swoich słów przesłała mi kilka filmików z tłumaczeniem ;) Mają rozmach! :) Może kiedyś i u nas nastąpi dobra zmiana i 21 marca będziemy mieć wielką fetę... ;)

"Przestań dobierać i sortować, odważ się łączyć! 
Weź jedną w kratkę, jedną różową, jedną w owoce i jedną w jagody! 
Życie wtedy będzie bardziej chaotyczne, troszkę bardziej zwariowane. 
Rokuj skarpetki z nami!
Rokuj, rokuj skarpetki, 
Rokuj, rokuj skarpetki..."


Rokować, rokować skarpetki, będziemy własnie dziś, 
rożne albo nietypowe, 
Nie ma to znaczenia! 
Weź pasiasta albo i niebieska, 
Rokować, rokować skarpetki, będziemy własnie dziś!

(to jest od słowa rock, wiec ma wymiatać 😀)To co, ubierasz z nami różne skarpetki? ;) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz